1.Calculate the midpoint price elasticity of demand using the price of $5 and $7. The demand function is:
Q = 1,500 - 200P
Where Q is quantity demanded and P is price.
2.A new company estimates fixed costs for its product of $50,000 per year and average variable costs of:
AVC=$0.5+$0.0025Q,
Where AVC is average variable cost (in dollars) and Q is output.
Calculate total cost and average total cost for the projected first-year volume of 20,000 units.
3.Calculate profit from the following demand and total cost functions at output level of 160 units:
Q = 448 - 16P
TC = 1000 + 5 Q
p1=5,Q1=500-
p2=7,Q2=100
E=p2−p1Q2−Q1×Q1+Q2p1+p2=−4
2
TC=FC+VC
VC=AVC×Q=0.5Q+0.0025Q2
TC=50000+0.5×20000+0.0025×200002=1060000
ATC=QTC=53 3
p=16448−Q
TR=pQ=16448Q−Q2
Pr=TR−TC
Pr=28Q−161Q2−1000−5Q
Pr=23×160−1600−1000=2080
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!