Question #94654

In the industrial preparation of ammonia, nitrogen and hydrogen gases are are reacted according to the reaction N2(g) + 3H2(g) 2NH3(g). Suppose 466 kg of N2 are mixed with 39.4 kg of H2

How many moles of N2(g) and of H2(g) will remain when the reaction is complete?

Expert's answer

At first, the limiting reactant should be identified. For the purpose, the number of moles of reactants must be estimated.

Mr(N2) = 28 g/mol

Mr(H2) = 2 g/mol

Next, according to the reaction, the number of moles of the reactants are: n(N2) = 466 × 103 g / 28 g/mol = 16.64 × 103 mol and n(H2) = 39.4 × 103 g / 6 g/mol = 6.57 × 103 mol. As a result, hydrogen gas is a limiting reactant and nitrogen gas is in excess. The reaction occurs when equal amounts of both gasses react. As a result, 16.64 × 103 - 6.57 × 103 = 10.07 × 103 moles of nitrogen will not react and will remain while all amount of hydrogen will be used in the reaction.


Answer: 10.07 × 103 mol of N2(g) and 0 mol of H2(g).

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS