Answer to Question #65347 in Chemistry for kelly
How many titanium are in a pure titanium bicycle frame with a mass of 1.28kg
1
2017-02-17T07:40:46-0500
n = m/M
M (Ti) = 47.9 g/mol
n (Ti) = 1280/47.9 = 26.7 mol
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Chemistry
Comments
Leave a comment