Answer to Question #65318 in Chemistry for Sonia Tuiolemotu
How many grams of water are formed from 20 grams of C5H12 by using this equation C5H12+8O and 5CO2+6H2O
1
2017-02-16T08:51:12-0500
C5H12+8O = 5CO2+6H2O
n = m/M m = M·n
n (H2O) = 6·n (C5H12)
M (C5H12) = 72 g/mol
M (H2O) = 18 g/mol
n (C5H12) = 20/72 = 0.28 g/mol
n (H2O) = 6·n (C5H12) = 6 · 0.28 = 1.67 g/mol
m (H2O) = 1.67 · 18 = 30 g
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Learn more about our help with Assignments:
Chemistry
Comments
Leave a comment