Question #340934

3. At 250C, the volume of chlorine gas is 15 dm3 .What is the resulting volume if the temperature is adjusted to 320K provided that the pressure remains constant?



Expert's answer

Given:

V1 = 15 dm3

T1 = 25°C + 273 = 298 K

P1 = P2 = constant

V2 = unknown

T2 = 320 K


Formula: V1/T1 = V2/T2


Solution:

Since the pressure and amount of gas remain unchanged, Charles's law can be used.

Charles's law can be expressed as: V1 / T1 = V2 / T2

V1T2 = V2T1

To find the resulting volume, solve the equation for V2:

V2 = V1T2 / T1

V2 = (15 dm3 × 320 K) / (298 K) = 16.11 dm3

V2 = 16.11 dm3


Answer: The resulting volume of chlorine gas is 16.11 dm3

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS