Question #152122

At 500K the reaction PCl5(g) ↔ PCl3(g) + Cl2(g) has a Kp = 0.497. In an equilibrium mixture at 500K,

the partial pressure of PCl5 is 0.860 atm and PCl3 is 0.350 atm.

What is the partial pressure of Cl2 in the equilibrium mixture?

Expert's answer

Solution:

The balanced chemical equation:

PCl5(g) ↔ PCl3(g) + Cl2(g)

The equilibrium expression for the reaction system:



For PCl2:



Kp = 0.497

PPCl5 = 0.860 atm

PPCl3 = 0.350 atm

Substitute the known partial pressures and Kp into the expression and solve for PCl2:




Answer: The partial pressure of Cl2 in the equilibrium mixture is 1.22 atm.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS