Question #142015

0.222g of a divalent metal is deposited when a current of 0.45A is passed through a solution of its salt for 25 minutes using platinum electrodes. Calculate the relative atomic mass of the metal.

Expert's answer

According to the Faraday's laws of electrolysis, the quantity of metal nn deposited on the electrode is proportional to the quantity of charge Q=ItQ = It which has flown in electrolysis time tt when a current II is passed through the solution:

n=ItzFn = \frac{It}{zF} ,

where zz is the valence of the metal and FF is the Faraday's constant, equal to 96487 C/mol.

Therefore, the number of the moles of the metal deposited when a current of 0.45 A is passed through a solution of its salt for 25 minutes (25·60 seconds) is:

n=0.45A⋅25⋅60s2⋅96487C/mol=3.50⋅10−3n = \frac{0.45 \text{A}\cdot25\cdot60\text{s}}{2·96487\text{C/mol}} = 3.50·10^{-3} mol.

The relative atomic mass of the metal is the ratio of its mass to its number of the moles:

M=mn=0.222g3.50⋅10−3mol=63.5M = \frac{m}{n} = \frac{0.222\text{g}}{3.50·10^{-3}\text{mol}} = 63.5 g/mol.

Answer: the relative atomic mass of the metal is 63.5 g/mol. This metal is copper Cu.


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS