The balanced equation of the reaction is:
C3H8 +5 O2 "\\rightarrow" 3 CO2 + 4 H2O
a) the mass of H2O produced from the reaction of 6.3g of propane. According to the equation above, 1 mol of propane produces 4 mol of water:
"n(C_3H_8) = \\frac{n(H_2O)}{4}" .
The number of the moles of propane can be calculated using its mass (6.3 g) and its molar mass (44.1 g/mol):
"n(C_3H_8) = \\frac{m}{M} = \\frac{6.3}{44.1} = 0.143" mol.
Therefore, the number of the moles of water produced is:
"n(H_2O) = 4\\cdot0.143 = 0.571" mol.
Finally, the mass of water is (M = 18.02 g/mol):
"m(H_2O) = 0.571\\cdot 18.02 = 10.3" g.
b) how many molecules of H2O are produced when 2 moles of O2 are reacted with an excess of propane. According to the reaction equation, when 5 mol of O2 react, 4 mol of water is produced:
"\\frac{n(O_2)}{5} = \\frac{n(H_2O)}{4}" .
Therefore, when 2 mol of O2 reacts with an excess of propane, the number of the moles of water produced is:
"n(H_2O) = 4\\cdot\\frac{2}{5} = 1.6" mol.
The number of the molecules in 1.6 mol can be calculated using the Avogadro number:
"N = n\\cdot N_A = 1.6\\cdot6.022\\cdot10^{23} = 9.64\\cdot10^{23}" molecules.
c) how many atoms of hydrogen in water are produced when 2.4 moles of propane react.
Using the relation of part a):
"n(H_2O) = 4n(C_3H_8) = 4\\cdot2.4 = 9.6" mol.
In one molecule of water, there are 2 atoms of H. Thus, the number of hydrogen atoms is:
"N = 2N_A\\cdot n(H_2O) = 2\\cdot6.022\\cdot10^{23}\\cdot9.6"
"N = 1.16\\cdot10^{25}" atoms.
d) how many molecules of CO2 are produced when 2.3x106 atoms of O2 are reacted. You mean 2.3x106 atoms of O and not O2, because O2 is a molecule. Again,
"\\frac{n(O_2)}{5} = \\frac{n(CO_2)}{3}" .
In one molecule of O2 there are 2 oxygen atoms:
"n(CO_2) = 3\\cdot\\frac{2.3\\cdot10^6}{2\\cdot5\\cdot N_A}" mol.
Finally,
"N(CO_2) = n(CO_2)\\cdot N_A = 3\\cdot\\frac{2.3\\cdot10^6}{2\\cdot5} = 6.9\\cdot10^5" molecules.
e) the mass of CO2 produced when 6.5 g of propane is reacted with 14.2 g of O2. Again,
"\\frac{n(O_2)}{5} = \\frac{n(C_3H_8)}{1}" .
The number of the moles of O2:
"n(O_2) = 14.2\/31.998 = 0.444" mol.
The number of the moles of propane:
"n(C_3H_8) = 6.5\/44.1 = 0.147" mol.
Which component is in excess? 0.444/5 = 0.089, 0.147/1 = 0.147, 0.089<0.147, so the propane is in excess. Therefore, we calculate the number of the moles and the mass of CO2 produced using the mass and the number of the moles of O2:
"\\frac{n(O_2)}{5} = \\frac{n(CO_2)}{3}"
"n(CO_2) = 3\\cdot\\frac{0.444}{5} = 0.266" mol
"m(CO_2) = 0.266\\cdot44.01 = 11.7" g.
Answer: a) 10.3g, b) "9.64\\cdot10^{23}" molecules, c) "1.16\\cdot10^{25}" atoms, d)"6.9\\cdot10^5" molecules, e)11.7 g.
Comments
Leave a comment