6. p1/T1 = p2/T2
T1 = 20 + 273 = 293 K
T2 = 605 + 273 = 878 K
1 atm / 293 K = p2 / 878 K
p2 = 1 atm x 878 K / 293 K = 3 atm
9. V1 / T1 = V2 / T2
T1 = 111 + 273 = 384 K
4.7 L / 384 K = 0.77 L / T2
T2 = 384 K x 0.77 L / 4.7 L = 63 K
11. (p1 x V1) / T1 = (p2 x V2) / T2
V1 = 757 mL = 0.757 L; T1 = 273 K; p1 = 105 Pa
V2 = 275 mL = 0.275 L; T2 = 34 + 273 = 307 K
(105 Pa x 0.757 L) / 273 K = (p2 x 0.275 L) / 307 K
p2 = (105 Pa x 0.757 L x 307 K) / (273 K x 0.275 L) = 3 x 105 Pa
Comments
Leave a comment