Solution.
n(e) = 2
F = 96500
M(Cl2) = 35.5
t = 1800
m = 0.66 g.
Vm = 22.4 L/mole
V = 0.42 L.
Answer:
m(Cl2) = 0.66 g.
V(Cl2) = 0.42 L.
Need a fast expert's response?
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments