Answer to Question #6960 in Physical Chemistry for donpe
conjunction with 2.1 g of iron with sulfur separated 3.77 kJ. calculate the heat of formation of iron sulfide
1
2012-03-01T09:52:48-0500
Fe + S=FeS
nFe =2.1/55.85=0.03760
0.03760 moles-------3.77 kj
1
moles-----------------x kj
x=100.27 kJ
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments
Leave a comment