Question #54426

There are two cylinders containing methane gas and Nitrogen dioxide gas.
The volume of these two cylinders re 500cm3 and 700 cm 3 respectively.
Calculate the number of moles of each gas and the total number of mole of the gaseous mixture when the two cylinders are connected together.

Expert's answer

Answer on Question #54426 – Chemistry – Physical Chemistry

Question:

There are two cylinders containing methane gas and Nitrogen dioxide gas.

The volume of these two cylinders is 500cm³ and 700 cm³ respectively. Calculate the number of moles of each gas and the total number of mole of the gaseous mixture when the two cylinders are connected together.

Answer:


n1=VVm=0.5L22.4L=0.022 moles of methane.n_1 = \frac{V}{V_m} = \frac{0.5L}{22.4L} = 0.022 \text{ moles of methane}.n2=VVm=0.7L22.4L=0.03125 moles of nitrogen dioxide.n_2 = \frac{V}{V_m} = \frac{0.7L}{22.4L} = 0.03125 \text{ moles of nitrogen dioxide}.ntotal=0.022+0.03125=0.053 moles.n_{\text{total}} = 0.022 + 0.03125 = 0.053 \text{ moles}.


www.AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS