Question #326061

The reaction between solid white phosphorus and oxygen produces solid


tetraphosphorusdecoxide (P4010).


a. Write the balanced chemical equation of the reaction


b. Determine the mass of tetraphosphorusdecoxide (P4010) formed if 26.0 g of


phosphorus (Pd) and 49.5 g of oxygen (O2) are combined.


c. How much of the excess reactant remains after the reaction stops?

Expert's answer

P4 + 5O2 = P4O10

m(P4) = 26.0 g;

M(P4) = 124 g/mol;

n(P4) = m(P4)/M(P4) = 26.0/124 = 0.21 mol;

m(O2) = 49.5 g;

M(O2) = 32 g/mol;

n(O2) = m(O2)/M(O2) = 49.5/32 = 1.55 mol.

By the chemical reaction:

n(P4)' = n(P4) = 0.21 mol;

n(O2)' = n(O2)/5 = 1.55/5 = 0.31 mol;

So, P4 is the limiting reactant and O2 is the excess reactant.

n(P4P10) = n(P4) = 0.21 mol;

M(P4O10) = 284 g/mol;

m(P4O10) = n(P4O10) * M(P4O10) = 0.21 * 284 = 59.6 g.

Answer: 59.6 g


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS