Question #293779

3 Cu  +   8HNO3   g 3 Cu(NO3)2   +  2 NO  +  4  H2O

In the above equation, how many moles of NO can be made when 74 moles of HNO3 are consumed?



Expert's answer

HNO3:_3: NO =8:2=8:2


74 moles of HNO3_3 yields

748×2\frac{74}{8}×2 moles of NO


=18.5=18.5 moles of NO






Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS