Question #287136

How many grams of HF can be prepared if 75.0 g of H2SO4 and 63.0 g of CaF2 are used? (Hint: must find which is the limiting reagent


Expert's answer

mol H2SO4=75g × 1mol/98.08g =0.765

mol CaF2 = 63g × 1mol/78.07g =0.807

g HF=0.765mol H2SO4 × 2mol HF/1mol H2SO4 × 20.01g/mol HF

= 30.6g of HF


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS