Question #286145

Unknown concentration of 100.0 mL diprotic acid is titrated against 1.0 M NaOH. The initial burette reading was 1.3 ml, and the final burette reading during the end point was 19.6 ml. What is the concentration of the acid?



Expert's answer

Let Concentration of Diprotic Acid is Y M .

100 ml of Y M Diprotic Acid have

Milli Moles of Diprotic Acid = 100 × Y .

Milli geq of Diprotic Acid = 100 × Y × 2

= 200 Y .

Volume used for NaOH = ( 19.6 - 1.3 ) ml .

Molarity of NaOH = 1 M .

Millimoles of NaOH = ( 18.3 × 1 ) .millimoles

Milli geq = 18.3


Milligeq of Acid and Milligeq of base should be equal .


200 Y = 18.3


Y = 18.3 / 200 = 0.0915 M .




Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS