Question #286015

30g of NaOH was dissolved in enough water to produce a 125ml solution.The temperature increased from 22°C to 79°C.The density of the solution is 10g/ml.The specific heat capacity of the solution is 4.18J/gC.What is the enthalpy change for the dissolution of NaOH?

Expert's answer

∆T = 79-22= 57

q=4.18×57×30= 7147.8J



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS