Question #285786

Determine the total hardness of a water sample. Given



Volume of EDTA consumed for 20ml of standard hard water (V1) = 17.3 ml




Volume of EDTA consumed for 20ml of the sample hard water (V2) = 15.8 ml

Expert's answer

20-17.3=2.7

20-15.8= 4.2

= 2.7+4.2= 6.9


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS