Question #282759

Calculate the volume of NH3 gas at STP when 84 g of N2 is reacted with H2


Expert's answer

N2+3H22NH3N2 ​+3H2 ​⟶2NH3


Moles of N2=8428=3moles=\frac{84}{28}=3moles


Mole ratio = 1:3


Moles of H3=3×3=9moles=3×3=9moles


Moles of NH3 =2×3=6moles=2×3=6 moles


Volume =6×22.4=134.4litres=6×22.4=134.4litres


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS