Question #268262

What is the OH concentration of a 0.08M solution of CH3COONa. [Ka(CH3COOH)=1.8×10^5)

Expert's answer

pH=7+12pKa+12logCpH=7+ \frac{1}{2} pK a ​ + \frac{1}{2} ​ logC


pH=7+12(5log(1.8))+12log(0.08)pH=7+ \frac{1}{2} ​ (5−log(1.8))+ \frac{1}{2} ​ log(0.08)


pOH=14(7+12(5log(1.8))+12log(0.08))=5log(0.669)pOH=14−(7+ \frac{1}{2} ​ (5−log(1.8))+ \frac{1}{2} ​ log(0.08))=5−log(0.669)


[OH]=0.669×105M[OH ^ − ]=0.669×10 ^{ −5} M



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS