Question #252336

Given that the molar mass of argon gas is39.95 g/mil,if 2.00 mil of argon can effuse from an opening in a vessel in 3.626 seconds and 1.00 mols of gas X can effuse in 1.000 seconds.identify gas X


Expert's answer

79.9= 3.626

? = 1

79.9× 1/3.626

= 22.04

22.04/2

11.02

Nitrogen gas


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS