Question #244603

If a compound has a molecular weight of 314.4, how much does one mole of that compound weigh in grams


Expert's answer

Mass = moles × molecular weight


Mass=1×314.4=314.4gramsMass = 1 × 314.4 = 314.4 grams


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS