Question #239324

How many grams of H2 do you need to get - 155 kj

Expert's answer

H2+12O2H2OH_2+\frac{1}{2}O_2 \to H_2O


H=241.8kJ∆H=-241.8kJ


So:

241.8kJ241.8kJ are produced from 1mole=2gH21 mole = 2g H_2


So 155kJ-155kJ produced from

2241.8×155=1.282grams\frac{2}{241.8}×155=1.282grams



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS