Question #239128

  1. Suppose a gas expands by 500ml aganist a pressure of 1.20 atm and no heat is exchanged with the surrounding during the expansion. How much work is done in the expansion

Expert's answer

Work=Pext×volumechangeWork=−P_{ext} × volume_{change}


500ml=0.5litres500ml=0.5litres


Work=1.20×0.5=0.6litre/atmWork =−1.20 ×0.5=−0.6 litre/atm


=0.6×101.328J=60.7968J=−0.6×101.328J=−60.7968J



Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS