Question #236346

If I have 11.9g Al and Zn and Hcl I take 8.96l Hy in normal conditions,how is the mass of Al?

Expert's answer

Molar mass of Al = 26.981539

11.9

Molar mass of Zn = 65.38

Molar mass of HCl = 36.458 g

11.9/113.738× 8.96

= 0.937l


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS