Question #223622

1) 89.3 Joules of heat is required to raise the temperature of 10.0 grams of copper by 100 degrees celsius . Calculate the heat capacity of copper?

2) 88.2 Joules of heat raises temperature of 45.8 grams lead by 15.0 degrees celsius. Calculate the specific heat capacity of lead?


Expert's answer

1) q = m.c.∆T

= 89.3 × 10 × 100

= 89300joules

2) 88.2 × 45.8 × 15

= 60593.4 Joules


Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS