Question #210539

Calculate the equilibrium constant 1.000mol of H(g) and 1.000mol of Iodine vapour are introduced into a 5.00liter sealed glass, the mixture is heated to a certain temperature, at equilibrium the mixture is found to contain 1.500mol of HI

1. What are the Concentration of H(g) and I(g) at equilibrium

2. Calculate the equation constant kc


Expert's answer

Kc = (products)2/reactants

= (1.5)2/1×1


= 2.25

1) concentration = mol of solute/volume of the solution

= 1/5

= 0.2 mol\L




LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS