Answer to Question #20414 in Physical Chemistry for Ekansh srivastav
Q. 0.01 mole of iodoform (CHI3) reacts with Ag to produce a gas whose volume at NTP is
(i) 224 ml (ii) 112 ml (iii) 336 ml (iv) none of this
1
2012-12-13T08:42:42-0500
2СHI3+ 6Ag = 6AgI + C2H2
n(C2H2) = 0.005 mol.
V(C2H2) = 112 ml
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments
Leave a comment