A vessel contains 12 gm of an ideal gas at 1 degree Celsius and 1 atm pressure.When the temp is increased by 10 degree Celsius at the same volume,the pressure increases by 10%.calculate the volume and initial temp.
1
Expert's answer
2012-10-03T08:59:31-0400
m(gas) = 12 g t1(gas) = 1 deg C p1(gas) = 1 atm t2(gas) = 10 deg C V(gas) = const p2(gas) = 1.1 atm
This assignment cannot be solved due to incorrect data (the mass for ideal gas). If we suppose the amount of ideal gas 12 mol, the assignment can be solved: pV=nRT V = nRT/p = 12 mol * 0.082 L*atm*K(-1)*mol(-1) * 274 K / 1 atm = 269.6 L
Answer: Initial temperature: 274 K Volume: 269.6 L
Comments
Leave a comment