Question #149309

Potassium 40 has percentage abundance of 0.0012%. How many atoms of potassium 40 are present in 225ml of milk containing 1.65 mg K/ml?

Expert's answer

The total mass of potassium present in the milk sample is:

225mL×1.65mg/mL=371.25mg=0.37125g225mL\times1.65mg/mL=371.25mg=0.37125g


Total moles of K:


n=0.37125g39.098g/mol=9.4953⋅10−3moln=\frac{0.37125g}{39.098g/mol}=9.4953\cdot10^{-3}mol , out of which moles of K-40 are equal to


9.4953⋅10−3mol×0.0012%100%=1.1394⋅10−7mol9.4953\cdot10^{-3}mol\times\frac{0.0012\%}{100\%}=1.1394\cdot10^{-7}mol


Number of atoms:


1.1394⋅10−7mol×6.022⋅1023=6.86⋅10161.1394\cdot10^{-7}mol\times6.022\cdot10^{23}=6.86\cdot10^{16}


Answer: 6.86⋅10166.86\cdot10^{16} atoms


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS