Question #123078

A halogen gas mixture contained in a 8.0L cylinder holds 25.0g of Cl2 and 10.0g of F2. The temperature of the tank is 25 degree Celsius, what is the total pressure in the cylinder, in atmosphere?

Expert's answer

Moles of Cl2=2571=0.352Cl_2=\frac{25}{71}=0.352

Moles of F2=1019=0.526F_2=\frac{10}{19}=0.526

Total moles(n)=0.526+0.352=0.878(n)=0.526+0.352=0.878

T=25°C=298KT=25\degree C=298K

Using ideal gas equation,PV=nRT  ⟹  P×8=0.878×0.0821×298  ⟹  PV=nRT\implies P\times 8=0.878\times 0.0821\times 298\implies P=2.685 atmP=2.685\ atm


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS