Question #121603

When a sample of argon (for which gamma=5/3) at 100KPA expands reversibly and adiabatically to twice its initial volume the final pressure will be:


Expert's answer

For reversible adiabatic expansion

We have


PVγ=constantPV^{\gamma}=constant

So


P2=P1(V1V2)γ=100×(V12V1)1.66=100×0.51.66100×0.31644=31.644 kPaP_2=P_1(\frac{V_1}{V_2})^\gamma=100\times(\frac{V_1}{2V_1})^{1.66}\\=100\times0.5^{1.66}\\100\times0.31644=31.644\ kPa


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS