Answer to Question #11521 in Physical Chemistry for mark anthony t dimen
a sample of crude oil has a densityof 0.87g/mL.what volume in liters does a 3.6 kg sample of this oil occupy?
1
2012-07-05T11:22:34-0400
d = 0.87g/mL = 870g/L = 0.87kg/L
V = m / d = 3.6 / 0.87 = 4.1379L
Need a fast expert's response?
Submit order
and get a quick answer at the best price
for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!
Comments
Leave a comment