Question #111483

With a fact that at STP a mole of a gas occupies 22.4 L, calculate the entropy change

of mixing of 2.8 litres of O2 with 19.6 litres of H2 at STP. Assume the gases to behave

ideally

Expert's answer

The Mixing of Ideal Gases:


is the mole fraction!


n (O2) = 2.8 / 22.4 = 0.125 mol

n (H2) = 19.6 / 22.4 = 0.875 mol

Total: 0.125 mol + 0.875 mol = 1 mol

mole fraction = 0.125 (O2)

mole fraction = 0.875 (H2)


Entropy change = - 1 * 8.314 * (0.125 ln(0.125) + 0.875 ln (0.875))

Entropy change = +3.13 J/K


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS