Question #59127

How many grams of CaCl2 are present in 20.0 mL of a 0.490 M solution

Expert's answer

Answer on Question#59127 – Chemistry – Organic chemistry

Question: How many grams of CaCl₂ are present in 20.0 mL of a 0.490 M solution.

Solution:


n(CaCl2)=V(CaCl2)⋅CM(CaCl2)=20.0 L⋅0.490 mol1000=0.0098 moln(CaCl_2) = V(CaCl_2) \cdot C_M(CaCl_2) = \frac{20.0 \, L \cdot 0.490 \, \text{mol}}{1000} = 0.0098 \, \text{mol}m(CaCl2)=n(CaCl2)⋅M(CaCl2)=0.0098 mol⋅111 gmol=1.09 gm(CaCl_2) = n(CaCl_2) \cdot M(CaCl_2) = 0.0098 \, \text{mol} \cdot 111 \, \frac{\text{g}}{\text{mol}} = 1.09 \, \text{g}


Answer: 1.09 g CaCl₂

http://www.AssignmentExpert.com/


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS