Answer on Question #41666, Chemistry, Organic Chemistry
Question:
How much KClO₃ must be heated to obtain 2.50 gram of oxygen?
Answer:
The equation of this reaction:
For solving this question we can use proportion:
Molecular mass of KClO₃ = 122.5 * 2 = 245
Molecular mass of O₂ = 32 * 3 = 96.
Suppose that x is mass of KClO₃.
So, we get the proportion: x/245 = 2.50g/96
x = 6.38g of KClO₃
http://www.AssignmentExpert.com/