Question #33015

acetylene burn in air forming carbon di-oxide and water vapour calculate the volume of air required to completely burn 50 cm cube

Expert's answer

C2H2 + 5/2O2 ----------------> 2CO2 + H2O

Burning of 1 mole of C2H2 requires 2.5 mole O2

That means 2.5 x 50 cm3 = 125 cm3 O2

Let total air required is = M

20% of air = 125 cm3 O2

20 M/100 = 125 cm3 O2

M = 125 cm3 x 100/20 = 625 cm3

Answer: 625 cm3

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS