Question #229299

A water sample is not alkaline to phenolphthalein. However, 100 mL of the sample on titration with 0.02 N HCl required 16.0 mL to obtain end point using methyl orange as indicator. What are the types and amount of alkalinity present in the sample? 


Expert's answer

H2SO4 is dibasic acid so N\50 = 0.02N

Molarity of acid = 0.02\2 = 0.01M

So mol of acid = 10mL × 0.01M

= 0.1mmol

So amount of base = 2×0.1 mmol = 0.2mmol

Conc of base = (0.2×10-3 mol × 1000)\100

=2×10-3 M

POH = -log[OH-] = -log (2×10-3) =2.7

PH + POH = 14

PH = 14 -POH = 14 -2.7 = 11.3


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS