Question #21417

This reaction is used to produce ammonia commercially.

3H2 (aq) + N2 (aq) → 2HN3 (g)

If 1.40 g of nitrogen is used in the reaction, what mass of hydrogen is needed?

Expert's answer

This reaction is used to produce ammonia commercially.


3H2(aq)+N2(aq)→2HN3(g)3 H _ {2} (a q) + N _ {2} (a q) \rightarrow 2 H N _ {3} (g)


If 1.40 g of nitrogen is used in the reaction, what mass of hydrogen is needed?

Answer:

We are given:


m(N2)=1.4gm (N _ {2}) = 1.4 g


Thus, amount of substance of nitrogen is:


v(N2)=m(N2)M(N2)v (N _ {2}) = \frac {m (N _ {2})}{M (N _ {2})}


Where

M(N2)M(N_{2}) is molar mass of nitrogen;


M(N2)=2∗14=28 g/molM (N _ {2}) = 2 * 14 = 28 \, g/mol


So:


v(N2)=1.428=0.05 molv (N _ {2}) = \frac {1.4}{28} = 0.05 \, mol


As it is seen from reaction equation:


v(N2)v(H2)=13\frac {v (N _ {2})}{v (H _ {2})} = \frac {1}{3}


Thus:


v(H2)=v(N2)∗3=0.15 molv (H _ {2}) = v (N _ {2}) * 3 = 0.15 \, mol


molar mass of hydrogen;


M(H2)=2∗1=2 g/molM (H _ {2}) = 2 * 1 = 2 \, g/mol


Thus:


m(H2)=v(H2)∗M(H2)=0.15∗2=0.3 gm(H_2) = v(H_2) * M(H_2) = 0.15 * 2 = 0.3 \, g


Answer: 0.3 g0.3 \, g

References:

1) http://en.wikipedia.org/wiki/Molar_mass#Molar_masses_of_compounds

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS