Question #182584

A 3.1 sample of an unknown organic gas molecules composed of carbon, hydrogen and oxygen undergoes complete combustion to produce 4.4g CO2 and 2.7g H20. Calculate the empirical and molecular formular of the gas molecule if the molar mass is 62g/mol


Expert's answer

mass of C in CO2 = 12/44 × 4.4 = 1.2g

mass of H in H2O = 2/18 × 2.7 = 0.3g

mass of O in the organic compound = 3.1g - (1.2 + 0.3)g = 1.6g


C = 1.2/12 = 0.1/0.1 = 1

H = 0.3/1 = 0.3/0.1 = 3

O = 1.6/16 = 0.1/0.1 = 1


∴\therefore the empirical formula of the compound is CH3O


(CH3O)x = 62

(12 + (3×1) + 16)x = 62

x(31) = 62

x = 2

Molecular formula = (CH3O)2 = C2H6O2


∴\therefore the molecular formula of the compound is C2H6O2

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS