Question #91252

The pH of a 0.0516 M solution of nitrous acid, HNO2, is 2.34. What is its Ka?

Expert's answer

Solution.

Nitrous acid is a very weak acid, so you need to write the following formula:


pH=pKa2−lg(H+)2pH = \frac{pKa}{2} - \frac{lg(H+)}{2}

pKa=2×(pH+lg(H+)2)pKa = 2 \times (pH + \frac{lg(H+)}{2})

pKa=2×(2.34+lg(0.0516)2)pKa = 2 \times (2.34 + \frac{lg(0.0516)}{2})

pKa = 3.39


pKa=−lg(Ka)pKa = -lg(Ka)

Ka=10−pKaKa = 10^{-pKa}

Ka=4.07×10−4Ka = 4.07 \times 10^{-4}

Answer:

Ka=4.07×10−4Ka = 4.07 \times 10^{-4}


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS