Question #73501

Equilibrium involving SO2(g), O2(g) & SO3(g) is important in sulfuric acid production. When a 0.0200 mol sample of SO3 is introduced into an evacuated 1.52 L vessel at 900 K, 0.0142 mol, SO3 is found to be present at equilibrium. calculate the value of Kp for the dissociation of SO3(g) at 900 K?

Expert's answer

Answer on Question #73501 – Chemistry – Inorganic Chemistry

Equilibrium involving SO2(g)\mathrm{SO}_2(\mathrm{g}), O2(g)\mathrm{O}_2(\mathrm{g}) and SO3(g)\mathrm{SO}_3(\mathrm{g}) is important in sulfuric acid production. When a 0.0200 mol sample of SO3\mathrm{SO}_3 is introduced into an evacuated 1.52L1.52\mathrm{L} vessel at 900K900\mathrm{K}, 0.0142 mol, SO3\mathrm{SO}_3 is found to be present at equilibrium. Calculate the value of KpK_{\mathrm{p}} for the dissociation of SO3(g)\mathrm{SO}_3(\mathrm{g}) at 900K900\mathrm{K}?

Solution:

2SO3(g)→2SO2(g)+O2(g)2 \mathrm{SO}_3(\mathrm{g}) \rightarrow 2 \mathrm{SO}_2(\mathrm{g}) + \mathrm{O}_2(\mathrm{g})


1. Calculate the amount of SO3\mathrm{SO}_3 which has reacted away:

Δn(SO3)=n(SO3)initial−n(SO3)equilibrium=0.0200 mol−0.0142 mol=0.0058 mol\Delta n(\mathrm{SO}_3) = n(\mathrm{SO}_3)_{\text{initial}} - n(\mathrm{SO}_3)_{\text{equilibrium}} = 0.0200 \, \mathrm{mol} - 0.0142 \, \mathrm{mol} = 0.0058 \, \mathrm{mol}

2. Calculate the amount of sulfur dioxide and oxygen.

Dissociation reaction is given by:


SO3(g)←→SO2(g)+(12)O2(g)\mathrm{SO}_3(\mathrm{g}) \leftarrow \rightarrow \mathrm{SO}_2(\mathrm{g}) + \left(\frac{1}{2}\right) \mathrm{O}_2(\mathrm{g})


So one mole of SO2\mathrm{SO}_2 and one half mole of O2\mathrm{O}_2 is formed per mole of SO3\mathrm{SO}_3 reacted away.

Hence:


n(SO2)equilibrium=Δn(SO3)=0.0058 moln(\mathrm{SO}_2)_{\text{equilibrium}} = \Delta n(\mathrm{SO}_3) = 0.0058 \, \mathrm{mol}n(O2)equilibrium=(12)⋅Δn(SO3)=0.0029 moln(\mathrm{O}_2)_{\text{equilibrium}} = \left(\frac{1}{2}\right) \cdot \Delta n(\mathrm{SO}_3) = 0.0029 \, \mathrm{mol}


3. Calculate equilibrium partial pressures.

Assuming ideal gas mixture partial pressures are given by


p(i)=n(i)⋅R⋅T/Vp(i) = n(i) \cdot R \cdot T / V


(R - universal gas constant, T - absolute temperature, V - Volume)


p(SO3)=0.082 L⋅atm/(K⋅mol)×900 K×0.0142 mol/1.52 L=48.6 atm/mol×0.0142 mol=0.690 atmp(\mathrm{SO}_3) = 0.082 \, \mathrm{L} \cdot \mathrm{atm} / (K \cdot \mathrm{mol}) \times 900 \, K \times 0.0142 \, \mathrm{mol} / 1.52 \, \mathrm{L} = 48.6 \, \mathrm{atm/mol} \times 0.0142 \, \mathrm{mol} = 0.690 \, \mathrm{atm}p(SO2)=48.6 atm/mol×0.0058 mol=0.282 atmp(\mathrm{SO}_2) = 48.6 \, \mathrm{atm/mol} \times 0.0058 \, \mathrm{mol} = 0.282 \, \mathrm{atm}p(O2)=48.6 atm/mol×0.0029 mol=0.141 atmp(\mathrm{O}_2) = 48.6 \, \mathrm{atm/mol} \times 0.0029 \, \mathrm{mol} = 0.141 \, \mathrm{atm}


4. Calculate equilibrium constant

According to reaction equation:


Kp=p2(SO2)×p(O2)/p2(SO3)=(0.282)2×0.141/(0.690)2=0.0235=0.024K_p = p^2(\mathrm{SO}_2) \times p(\mathrm{O}_2) / p^2(\mathrm{SO}_3) = (0.282)^2 \times 0.141 / (0.690)^2 = 0.0235 = 0.024


Answer provided by AssignmentExpert.com


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS