My orders
How it works
Examples
Reviews
Blog
Homework Answers
Submit
Sign in
How it works
Examples
Reviews
Homework answers
Blog
Contact us
Submit
Question #56309
Фn undergraduate student weighs 20g of sodium carbonate salt. Of Na =23, O = 16, Carbon = 12 and H = 1, what is the mole of the hydroxide?
Expert's answer
Solution
M(NaOH) = 23 + 16 + 1 = 40 (g/mol)
n(NaOH) = m/M = 20/40 = 0.5 (mol)
Answer
n(NaOH) = 0.5 mol
Our fields of expertise
Programming
Math
Engineering
Economics
Physics
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS
Finding a professional expert in "partial differential equations" in the advanced level is difficult. You can find this expert in "Assignmentexpert.com" with confidence. Exceptional experts! I appreciate your help. God bless you!
#340153
on Dec 2023
Read all reviews >>