Question #40739

Calculate the fundamental frequency of H Cl 1 35 bond if its force constant value is 516 N m-1

Expert's answer

Answer on Question#40739-Chemistry-Inorganic Chemistry

Question

Calculate the fundamental frequency of H Cl 1 35 bond if its force constant value is 516 N⋅m−1516\ \mathrm{N}\cdot \mathrm{m}^{-1}.

Solution

The fundamental vibration frequency of a chemical bond is calculated by the formula:


vo=12πkμ ,v_o = \frac{1}{2\pi} \sqrt{\frac{k}{\mu}} \ ,


where, and kk is the force constant of the bond (k=516 N⋅m−1k = 516\ \mathrm{N}\cdot \mathrm{m}^{-1}) and μ\mu is the reduced mass of the diatomic molecule, equal to


μ=m1⋅m2m1+m2\mu = \frac{m_1 \cdot m_2}{m_1 + m_2}


In case of H–Cl m1=1⋅10−27 kgm_1 = 1\cdot 10^{-27}\ \mathrm{kg} (H) and m2=35⋅10−27 kgm_2 = 35\cdot 10^{-27}\ \mathrm{kg} (Cl). Thus


μ=1⋅10−27⋅35⋅10−271⋅10−27+35⋅10−27=9.7⋅10−28 kg\mu = \frac{1 \cdot 10^{-27} \cdot 35 \cdot 10^{-27}}{1 \cdot 10^{-27} + 35 \cdot 10^{-27}} = 9.7 \cdot 10^{-28}\ \mathrm{kg}


The fundamental frequency of H–Cl bond is


vo=12πkμ=12⋅3.145169.7⋅10−28=1.2⋅1014 s−1=1.2⋅105 GHzv_o = \frac{1}{2\pi} \sqrt{\frac{k}{\mu}} = \frac{1}{2 \cdot 3.14} \sqrt{\frac{516}{9.7 \cdot 10^{-28}}} = 1.2 \cdot 10^{14}\ s^{-1} = 1.2 \cdot 10^5\ \mathrm{GHz}


Answer: 1.2⋅1014 s−11.2 \cdot 10^{14}\ \mathrm{s}^{-1}

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS