Answer on Question#39444 - Chemistry - Inorganic Chemistry
Question
0.1M Na₂HPO₄ and 0.2M NaH₂PO₄. How much stock solutions and H₂O would be needed to prepare 0.5M, 2L of phosphate buffer at pH 7.4? (pKa fr H₂PO₄ : 7.2) can you guide me through it? I don't understand how this should be done. Thanks
Answer:
The pH of buffer solutions can be determined using the following equation:
pH=pKa+lg[B′]/[HB]
where [HB] is the concentration of acid, and [B'] is the base concentration. In case of discussed buffer, the acid is NaH2PO4, and the base is Na2HPO4. Hence, knowing the pH and pKa values, we can obtain the molar ratio between acidic and basic compounds:
lg[Na2HPO4]/[NaH2PO4]=pH−pKa[Na2HPO4]/[NaH2PO4]=1.58
Dilution does not affect on pH of the buffer, hence we can simply compare the amounts of NaH2PO4 and Na2HPO4 in the final solution.
Let "a" denote the volume of NaH2PO4 and "b" denote the volume of Na2HPO4.
n(NaH2PO4)=a⋅0.2;n(Na2HPO4)=b⋅0.1n(Na2HPO4)/n(NaH2PO4)=1.58a/b=3.16
So, to obtain buffer with pH=7.4 you should take 3.16 parts of 0.1M Na2HPO4 per 1 part of 0.2M NaH2PO4.