Question #33558

Considering the limiting reactant, what is the volume of NO gas produced from 60.0L of ammonia gas and 50.0L of oxygen gas? (assume constant conditions)

Expert's answer

The equation for this reaction is next:


4NH3+5O2→4NO+6H2O4 \mathrm{NH_3} + 5 \mathrm{O_2} \rightarrow 4 \mathrm{NO} + 6 \mathrm{H_2O}


As you can see volume and mole ratio between NH3\mathrm{NH_3} and O2\mathrm{O_2} is 4:5.

For example 40 L40\,\mathrm{L} of NH3\mathrm{NH_3} reacts with 50 L50\,\mathrm{L} of O2\mathrm{O_2}. In your case, where volume of ammonia is 60 L60\,\mathrm{L} and volume of oxygen is 50 L50\,\mathrm{L}, the last one is definitely in shortage, so it is limiting reactant.

If you have 60 L60\,\mathrm{L} of ammonia you need X L\mathrm{X}\,\mathrm{L} of oxygen for its complete reaction:


60 Lx60\,\mathrm{L} \quad \mathrm{x}4NH3+5O2→4NO+6H2O4 \mathrm{NH_3} + 5 \mathrm{O_2} \rightarrow 4 \mathrm{NO} + 6 \mathrm{H_2O}454 \quad 5

x=60×5/4=75 L\mathrm{x} = 60 \times 5/4 = 75\,\mathrm{L} but you have only 50 L50\,\mathrm{L}, oxygen is limiting agent.

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS