Question #261350

1. Considering the following reaction: 3Si + 2n2 →Si3N4

2. When 26.8 moles of Si react with 21.845 moles of N2, how many moles of Si3N4 are formed?

3. What is the limiting reactant?



Expert's answer

Mole ratio of Si:Si3N4= 3:1

= 26.8/3= 8.933

Mole ratio N2: Si3N4=2:1

= 21.845/2= 10.923

= 10.923+8.933= 19.856moles


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS