Question #22450

What is the concentration, in g/mL, of a solution made by dissolving 75.0 g of phosphoric acid in 50.0 mL of solution?

Expert's answer

What is the concentration, in g/mL, of a solution made by dissolving 75.0 g of phosphoric acid in 50.0 mL of solution?

Concentration can be calculated as mass (g) divided by volume (mL):


C=mVC = \frac{m}{V}C=75/50=1.5 g/mLC = 75 / 50 = 1.5 \ \mathrm{g/mL}C=1.5 g/mLC = 1.5 \ \mathrm{g/mL}

Need a fast expert's response?

Submit order

and get a quick answer at the best price

for any assignment or question with DETAILED EXPLANATIONS!

LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS