My orders
How it works
Examples
Reviews
Blog
Homework Answers
Submit
Sign in
How it works
Examples
Reviews
Homework answers
Blog
Contact us
Submit
Question #125214
Analysis of a sample of a chemical with formula C22H30N6O4S, showed that it contained 0.0195 mol of carbon.
What mass of nitrogen was present in the sample?
Expert's answer
22 — 0,0195
6 — x
x=0,0053 moll
m(N)=n*Mr(N)=0,0053*14=0,0754g
Our fields of expertise
Programming
Math
Engineering
Economics
Physics
LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS
Thanks for the assistance,,, your service is great
#340795
on Jan 2024
Read all reviews >>