Question #112268

What is the energy a photon with a frequency of 7.17 X 10^-14 s^-1? (h= 6.626 X 10^-34 J X S)

Expert's answer

E = hv = 6.626 x 10-34 Jxs x 7.17 x 1014 s-1 = 4.75 x 10-19 J


LATEST TUTORIALS
APPROVED BY CLIENTS